باید ها و نباید های بعد از رینوپلاستی

باید ها و نباید های بعد از رینوپلاستی | رینوپلاستی بطور عمده به مراقبت‌های مناسب بعد از عمل بستگی دارد، یا به زبان ساده‌تر بایدها و نبایدهای بعد از جراحی باز بینی.

تورم


در اکثر اوقات، روز اول و دوم پس از ترک بیمارستان یا مطب ورم بینی (ورم بینی) در بدترین وضعیت خود قرار خواهد داشت. ممکن است تورم در طول خط فک نمود بیشتری داشته باشد.

بایدها

برای بهبودی طبیعی، سعی کنید تا جای ممکن پس از جراحی بیدار بمانید. بهتر است تا جای ممکن قدم بزنید، بایستید یا بنشینید. در هنگام خواب(خوابیدن ) نیز سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید.

نبایدها

باید از قرار گرفتن در موقعیت‌های کاملاً افقی خودداری کنید. همچنین نباید خم شوید یا وسایل سنگین را بلند کنید، همچنین از ضربه زدن یا ضربه خوردن به بینی تازه خود خودداری نمایید. از تنفس با زور زیاد از بینی بپرهیزید. همچنین رابطه جنسی و همچنین جمع کردن ابروها تا یک هفته جزء نبایدهاست.


درد


عموماً رینوپلاستی درد کمتری از سایر عمل‌های جراحی دارد. هرچند، طبیعی است که احساس کبودی داشته باشید که البته این احساس نیز بخاطر ورم بینی است. این احساس در شب‌ها شدیدتر می‌شود.

بایدها

می‌توانید از داروهای تجویزی برای درد استفاده کنید هرچند ممکن است برخی عوارض جانبی خفیف وجود داشته باشد، همچون احساس سبکی در سر. پیش از مصرف داروهای مسکّن قوی‌تر استفاده از کمپرس سرد را امتحان کنید. اگر این کار هم حاصلی در پی نداشت، جراح برایتان کدئین تجویز خواهد کرد.


نظافت بینی


پس از جراحی احساس کثیف بودن بینی به شما دست می‌دهد ولی باید روش صحیح نظافت بینی را باید به خاطر سپرد تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری شود.

بایدها


شما به محض ترخیص از بیمارستان یا مطب و مراجعت به منزل می‌توانید بخش خارجی بینی و لب بالایی را با گوش پاک کن آغشته به پروکسیدنظافت کنید. پس از یک هفته، پس از آنکه بانداژ باز شد، می‌توانید بخش داخلی پره‌های بینی را نیز با گوش پاک کن آغشته به روغن‌های معدنی نظافت کنید. از آن به بعد می‌توان بینی را به شیوه طبیعی، دو بار در روز تمیز کرد.

نبایدها


تحت هیچ شرایطی نباید تا ده روز فین کنید و پس از این دوره نیز برای فین کردن باید بطور همزمان از هر دو پره بینی هوا را خارج کنید. بینی خود را بیش از حد با گوش پاک کن آغشته به پروکسید نظافت نکنید. از مالیدن پره‌های بینی و قاعده بینی با دستمال کاغذی خودداری کنید زیرا این کار می‌تواند باعث عفونت شود، همچنین خونریزی یا بافت اسکار داخل بینی تجمع می‌کند.


مراقبت عمومی

بایدها

تا دو روز پس از ترخیص از بیمارستان در ساعات بیداری، کمپرس یخ (پارچه خیس شده و نه کیسه یخ) را هر دو ساعت برای ۲۰ دقیقه بصورت مورب روی چشم‌هایتان بگذارید.

نبایدها

از خیس شدن پانسمان بینی در هنگام حمام کردن جلوگیری کنید. اگر پانسمان شل شود، باید برای پانسمان مجدد به جراح مراجعه کنید. برای دو هفته نباید تمرینات ورزشی، ایروبیک، دویدن یا هر فعالیت پر فشار دیگری را از سر بگیرید. از قرار دادن طولانی مدت صورت در معرض نور مستقیم خورشید تا یک ماه خودداری کنید.


آشنایی با بهترین متخصص جراح بینی اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *