ریکاوری بعد از عمل بینی

ریکاوری بعد از عمل بینی

ریکاوری بعد از عمل بینی | اگر به فکر قرار گرفتن تحت عمل دماغ هستید یا اخیراً تحت این فرایند جراحی قرار گرفته اید حتماً سوالات زیادی وجود دارد که دوست دارید پاسخ آنها را بدانید تا پروسه ریکاوری شما با کیفیت بهتری سپری شود. دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان ، کامل ترین دستورالعمل های سفارشی متناسب با شرایط هر بیمار خود را در اختیار آنها قرار می دهد.


مطالب پیشنهادی دکتر علی علوی راد جراح بینی اصفهان :


جراح بینی اصفهان | جراحی رینوپلاستی با انواع مدل بینی .

مراحل ریکاوری بعد از عمل بینی

در این بخش ، نگاه کلی به دوره ریکاوری بعد از عمل بینی طبق دستورالعمل های این پزشک با تجربه می اندازیم:

صبور باشید. هر چند عمل بینی حداکثر دو ساعت طول می کشد ولی نمایان شدن نتیجه درمان ، به زمان طولانی تری نیاز دارد. با سپری شدن ماه ها بعد از جراحی و فروکش کردن تورم ، نتیجه جدیدی را در بینی تان شاهد خواهید بود. تقریباً یک سال طول می کشد تا نتیجه نهایی جراحی بینی شما نمایان شود. بنابراین حوصله به خرج دهید و فکر کنید نتیجه عمل بینی شما آن چیزی است که بعد از برداشته شدن گچ بینی مشاهده خواهید کرد. دوره ریکاوری در بیماران مختلف و بر اساس تکنیک های انتخاب شده برای اجرای فرایند متفاوت می باشد.

جراح به شما توصیه می کند که از اسپری داخل بینی سالین ( محلول آب و نمک ) بعد از جراحی رینوپلاستی استفاده کنید. جراحان مختلف اسپرهای متفاوتی را توصیه می کنند ولی صرفنظر از نوع اسپری توصیه شده ، بهتر است بمنظور پیشگیری از خشکی پوست ، به مدت 4 تا 6 هفته ، از این محصول استفاده کنید.مرطوب نگه داشتن بافت بینی علاوه بر مبارزه با شکل گیری پوسته ، به بهبود سریع نیز کمک می کند. همچنین یک اسپری بینی خوب می تواند به رفع گرفتگی بینی نیز کمک کند و در نتیجه ، تنفس بهبود می یابد.

فین نکنید. جراحی بینی باعث می شود احساس کنید که بینی تان گرفته است. این احساس خصوصاً در طول هفته اول ، زمانی که در داخل و خارج بینی شما اسپلینت قرار دارد ، شدیدتر است. در این شرایط ترغیب می شوید که فین کنید چرا که با این کار احساس می کنید بینی تان باز می شود. فین کردن باعث بروز خونریزی شده و خونریزی ، آسیب دیدگی و طولانی شدن دوره بهبود را به همراه دارد.

اگر در طول هفته اول ریکاوری ، تنفس از راه بینی برای شما دشوار است ، نگران نباشید. این علامت نرمال دوره ریکاوری بوده و به طور خودبخود رفع می شود. از کمپرس سرد استفاده کنید. بیشتر بیماران کبودی را خصوصاً در اطراف چشم ها در طول چند روز اول ریکاوری تجربه می کنند. استفاده از کمپرس سرد در طول 48 ساعت اول می تواند به کاهش تورم و کبودی کمک کند.

با گچ بینی تان کنار بیایید. گچ بینی برای برخی بیماران به شدت آزار دهنده است ولی وقتی عمل بینی انجام می دهید ، گچ بینی بخش لاینفک فرایند خواهد بود. ولی خوشبختانه این گچ یا اسپلینت تنها برای یک هفته پس از جراحی بینی بر روی دماغ شما باقی می ماند و پس از آن از روی بینی تان برداشته می شود.

اگر نوک بینی تان سفت شد ، نگران نباشید. سفت شدن نوک بینی به دلیل تورم بافت بینی اتفاق می افتد. این تورم در طول دوره ریکاوری دارای نوسان می باشد و بخشی از فرایند بهبود نرمال محسوب می شود. سفت شدن نوک بینی علامت وجود بافت اسکار یا گرافت های غضروفی استفاده شده برای بازسازی بینی می باشد. دنبال کردن رژیم غذایی کم نمک برای کمک به جلوگیری از احتباس آب ، می تواند در رفع این تورم موثر واقع شود.

جراحی های همزمان با جراحی بینی | جراح بینی اصفهان

تامپون بینی

این وسیله پس از جراحی بینی داخل سوراخ ها قرار می گیرد تا خون را جذب کند، از لخته شدن آن جلوگیری کند و از عوارض جانبی پیشگیری کند. این تامپون ها حدودا به اندازه یک انگشت طول دارند و دو روز پس از اتمام عمل بینی می توانید در خانه به کمک یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود، آن را بیرون آورید و یا برای احتیاط بیشتر به مطب پزشک مراجعه کنید.

منظور از بهبودی غیر یکسان بعد از جراحی بینی چیست ؟

این که بدن نسبت به جراحی از خود واکنش نشان دهد ، یک مسئله طبیعی است. حال این واکنش ممکن است به صورت های مختلف اتفاق افتد که یکی از آن ها بهبودی ناهمسان بینی است. منظور از این امر ، ورمی است که تنها در یک سمت از بینی نمایان شده است. در این شرایط ظاهر بینی تان کج به نظر می رسد و گاهی باعث نگرانی می شود. اما شایان ذکر است که این امر دائمی نبوده و در هفته های ابتدایی بعد از جراحی آن را تجربه خواهید کرد. سپس با گذشت زمان ، ورم ایجاد شده در یک بخش بینی هم رفته رفته رفع می گردد.

آیا سفر بعد از جراحی بینی بلامانع است؟

هر چند قرار گرفتن تحت عمل بینی یک تجربه مهم تلقی می شود ولی گاهی در زندگی روزمره برنامه هایی داریم که نمی توانیم آنها را به تعویق بیاندازیم. برخی از آنها از جمله سفرهای کاری از اهمیت زمانی بالایی برخوردار بوده و به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به انجام رینوپلاستی به گونه ای برنامه ریزی کنیم که بتوانیم دوره ریکاوری دو هفته ای خود را در استراحت کامل به سر ببریم.

یکی از سوالات رایجی که بسیاری از بیماران می پرسند این است که چه مدت بعد از عمل می توانند برای سفر هوایی یا رفتن به تعطیلات برنامه ریزی کنند. هر چند بخش عمده ای از پاسخ به این سوال به دامنه پیچیدگی جراحی وابسته است ولی اغلب به بیماران توصیه می شود به مدت 8 تا 14 روز از برنامه ریزی برای سفر خودداری کنند.

رفتن به سفر هیچ تاثیری بر روی روند بهبود ندارد ولی با توجه به اینکه ممکن است در طول سفر بینی دستخوش آسیب دیدگی شود به همین دلیل توصیه می شود در بازه زمانی فوق الذکر از انجام آن خودداری گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *